راهنمای نویسندگان

بسم الله الرحمن الرحیم

 

قابل توجه نویسندگان محترم
 نشریه دو زبانه پژوهشهای زبانشناختی در زبانهای خارجی در نظر دارد برای تسریع در ارسال مقاله به این نشریه در مرحله اول، مقاله به زبان فارسی را دریافت نماید. و پس از پذیرش مقاله از جانب داوران محترم نشریه، زبان دوم آن را دریافت می‌کنیم‌. بدیهی است در صورت عدم ارسال مقاله به زبان دوم بعد از پذیرش، از چاپ آن معذور می‌باشیم.

 

راهنمای مرجع نویسندگان

 

در راستای نیل به اهداف و چشم انداز مجله و در جهت افزایش مخاطب بین الملل، به استحضار می رساند از این پس، کلیه مقالات ارسالی به این مجله می بایست به دو زبان ارایه گردند. بدیهی است زبان اصلی مقاله می بایست بصورت فارسی بوده و ترجمه کامل مقاله نیز به یک زبان خارجی (متناسب با موضوع مقاله) ارایه گردد. همچنین ارایه چکیده و کلمات کلیدی و فهرست منابع حتما علاوه به دو زبان مذکور، به زبان انگلیسی نیز می بایست ارایه گردد.

 

شایان ذکر است براساس رویکرد جدید مجله شیوه نامه نگارش نشریه برای ارسال مقالات بروزرسانی شده است و پذیرش مقالات منوط به اجرای این شیوه نامه می‌باشد.

فایل های ارسالی توسط نویسندگان

1- فرم تعهدنامه نویسندگان (دریافت فایل)

2-فرم تعارض منافع (دریافت فایل)

3-مشخصات نویسندگان (دریافت فایل)

4-فایل اصلی بدون نام نویسندگان (دریافت فایل)

5-فایل اصلی به زبان دوم

6-فهرست منابع

نکته بسیار مهم:حداقل 5 مورد از منابع مقاله ارائه شده باید مربوط به 5 سال اخیر باشد.

چک لیست ارسال مقالات

 1. ضوابط مقالات ارسالی
 2. نگارش و آماده سازی مقالات جهت ارسال

چک لیست ارسال مقالات:

احتراما، خواهشمند است پیش از ارسال نهایی مقالات، از درنظر گرفته شدن نکات زیر اطمینان حاصل فرمایید:

 • موضوع مقاله منطبق با اهداف و چشم اندازهای نشریه می باشد.
 • نگارش مقاله منطبق با اصول نگارش درج شده در راهنمای نویسندگان و در قالب فایل Word موجود در وبگاه نشریه می باشد.
 • مقاله در دو نسخه (یک نسخه با مشخصات کامل نویسندگان و یک نسخه بدون اسامی نویسندگان بصورت ناشناس) آماده ارسال می باشد.
 • کلیه مطالب مربوط به اصول اخلاقی نشریه، در آماده سازی، نگارش  و ارسال مقالات درنظر گرقته شده است.
 • کلیه نویسندگان مقاله با مضامین و فرم مقاله ارسالی موافق هستند.

 

1-ضوابط مقالات ارسالی

الف) نوع مقالات قابل پذیرش در نشریه:

 • کلیه مقالاتی که منطبق با اهداف و چشم انداز های نشریه و برگرفته از مباحث نظری و مطالعات میدانی نوین، بروز و کاربردی می باشند در نشریه پژوهش های زبان شناختی در زبان های خارجی قابل بررسی، داوری و پذیرش می باشند. 
 • نشریه پژوهش های زبانشناختی در زبان های خارجی نشریه ای صرفا نظری نیست. لذا مقالاتی که صرفا به مباحث نظری پرداخته و فاقد مطالعات میدانی  در یکی از زمینه های آموزش زبان و زبان شناسی، و یا فاقد مطالعات مقایسه ای در زمینه ترجمه یا زبان شناسی می باشند، در نشریه قابل چاپ نیستند. کلیه مطالعات میدانی مقالات نیز باید برگرفته از نظریه های روز باشند. 
 • کلیه مقالات باید به زبان فارسی و با استفاده از اصول نگارش فارسی نوشته و ارسال شوند.

 

ب) ارسال مقاله

 

 • مقالات فقط به‌صورت الکترونیک و از طریق نشانی jflr.ut.ac.ir دریافت می شوند.
 • کلیه مقالات باید با استفاده از شیوه نامه و فایل قالب نوشته و آماده شوند. نشریه از پذیرفتن مقاله‌هایی که مطابق با شیوه‌نامه نوشته نشده باشند، معذور است.
 • مقاله‌های ارسالی تنها به صورت تایپ شده با قلم بی لوتوس12 در برنامةWord  مطابق با معیارهای مندرج در این راهنما پذیرفته می‌شود.
 • چاپ مقاله‌ها و تقدّم و تأخّر آن‌ها مشروط به بررسی و تأیید هیئت تحریریه مجله است.
 • نشریه حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.
 • مقالاتِ برگرفته از رساله پایان‌نامه دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو به‌صورت توأم و با مسئولیت استاد راهنما منتشر می‌شود.
 • تعداد مقالات منتشره از هر مولف (به عنوان نویسنده مسئول یا نویسنده همکار) در یک دوره ( یک سال/چهار شماره متوالی) نشریه حداکثر یک مقاله است.
 • حداقل یک ارجاع به مقالات قبلی منتشرشده در مجلة پژوهشهای زبان شناختی در زبان های خارجی الزامی می باشد.
 • حداقل 3/2 منابع مورد استفاده در مقاله باید متعلق به سالهای 1380/2000 به بعد باشند.
 • بدلیل ناشناس بودن روند داوری، درصورتی که نویسنده به سایر آثار و مقالات خود در متن مقاله/فهرست منابع استناد می کند، از ارجاع مستقیم به خود، خودداری نماید.
 • خواهمشند است در نگارش مقاله از استفاده نامتعارف واژگان بسیار تخصصی خودداری نمایید. کلیه واژگان تخصصی باید توسط نویسندگان محترم به زبان ساده و گویا تعریف شود.
 • جهت ارسال مقاله ابتدا در سایت jflr.ut.ac.ir    ثبت نام کرده و سپس روند ارسال مقاله را دنبال نمایید.
 • کلیه مقالات توسط نرم افزار مشابه یاب بررسی خواهد شد و در صورت عدم رعایت کپی رایت و یا هرگونه سرقت ادبی، مسوولیت به عهده کلیه نویسندگان مقاله بوده واین نشریه از پذیرش مقالات از این نویسندگان در آینده معذور می باشد.
 • همراه با فایل اصلی مقاله (طبق فرمت قالب)، ‌فایل اصلی مقاله بدون نام نویسندگان نیز می بایست ارسال شود.
 • پیگیری وضعیت داوری مقاله صرفا از طریق سامانه امکانپذیر می باشد.

 نکته مهم: نویسنده ملزم به درج قدردانی از حامی یا تامین کننده اعتبار پژوهش می‌باشد.

2-نگارش و آماده سازی مقالات جهت ارسال

لطفا در نگارش متن مقاله به نکات زیر توجه فرمایید:

 • متن نوشتار و مطالب الحاقی با نرم‌‌افزار Word و قلم B Lotus  12 نوشته شود. (در مقالات لاتین از قلم11   Times New Romanاستفاده شود) .
 • سرفصل های اصلی (مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، بحث و بررسی، نتیجه گیری و منابع)، بصورت شماره گزاری شده (طبق لیست پایین) با استفاده از قلم B Lotus  13  سیاه و سرفصل های زیرین با استفاده از قلم B Lotus  12 سیاه و بدون شماره گزاری درج شوند.
 • عنوان هر بخش اصلی و زیربخش­ها باید با یک سطر سفید از بخش قبل، جدا و سیاه (بُلد) نوشته شود. سطر اول ذیل هر زیر بخش، بر خلاف سطر اول پاراگراف‌های دیگر، نباید با تورفتگی آغاز شود.
 • فاصله میان سطور ۵/۱سانتی‌متر باشد.
 • شماره صفحه در متن در پایین هر صفحه درج شود.
 • حجم نوشتار، با احتساب تصاویر، جدول‌ها، نمودارها، پی‌نوشت‌ها و فهرست منابع و یادداشت‌ها بین 5000 تا 6000 واژه و بیشتر از 20 صفحة نشریه نباشد. لازم به ذکر است که مقالاتی که حجم آن ها بیشتر از 20 صفحه باشد جهت اصلاح به نویسنگان محترم بازگردانده می شوند.
 • رسم‌الخط مقاله بر‌اساس دستور خط فرهنگستان زبان و ادب فارسی تنظیم شده باشد و رعایت نیم‌فاصله در تایپ الزامی است.
 •  کلیه جدول‌ها باید دارای شماره، عنوان و درصورت نیاز، پانوشت ‌کامل در انتهای آن‌ها باشد. شماره‌‌های جدول‌ها به‌تفکیک و به‌صورت پیاپی باشد؛ مثال: جدول 1: جدول 2. . عنوان جدول‌ها و مطالب داخل آنها با قلم B Lotus  11 نوشته شود.
 • نمودارها و اشکال ذیل عنوانی واحد به‏نام «شکل» درج شده و عنوان شکل‌ بالای آن درج شود: مثال:  شکل 1:  شکل 2. عنوان کلیه اشکال با قلم  B Lotus 11نوشته شود. در تهیة نمودار‏ها و اشکال از محیط Word استفاده شود تا هنگام تنظیم آنها در نسخة نهایی، مشکلی پیش نیاید. استفاده از فرمت  jpegدر کلیه تصاویر الزامی می باشد. در صورت ناخوانا بودن یا عدم وضوح تصویر، تصویر از متن مقاله حذف می شود.
 • معادل لاتین اسامی، اصطلاحات، واژه‌های تخصصی و نیز توضیحات اضافی بر‌حسب شماره و استفاده برای اولین‌بار در  پرانتز مقابل اسم و یا اصطلاح مربوطه آورده شود.
 • در نوشتار مقالات از شیوه ارجاعات APA استفاده می شود. ارجاعات در متن مقاله بین پرانتز (نام خانوادگی نویسنده، سال، شمارة صفحه/ صفحات) نوشته شود. در مورد منابع غیر‌فارسی، مانند منابع فارسی عمل شود. نقل‌قول‌های مستقیم بیش از چهل واژه به‌صورت جدا از متن با تورفتگی (نیم‌سانتی‌متر) از طرف راست (با قلم شمارة ۱۲) درج شود. 
 • نام کتاب‌ها و نام مجلات در داخل متن به‌صورت  مورب و نام «مقالات، شعرها و داستان‌های کوتاه و سایت های  اینترنتی» داخل گیومه قرار گیرد.
 • متن کلیه مقالات شامل بخش های زیر می باشد:  
 1. عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی
 2. نام و نام خانوادگی، مرتبه علمی، رشته، دانشگاه، شهر و کشور محل خدمت کلیه نویسندگان
 3. چکیده و واژگان کلیدی به فارسی و انگلیسی:  متن چکیده باید 200 الی 250 کلمه، و تعداد واژگان کلیدی باید 5 الی 7 واژه باشد
 4. متن اصلی مقاله شامل مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق،  نتایج و بحث و بررسی، نتیجه گیری نهایی
 5. فهرست منابع با استفاده از شیوه ارجاعات  APA

 بخش های مقاله

متن کلیه مقالات شامل بخش های زیر می باشد:

 

1-مقدمه

مقدمه مقالات شامل طرح مساله و اهمیت و نوآوری موظوع در دنیای امروز، اهداف کلی پژوهش، پرسشها و فرضیه های تحقیق می باشد.

2-پیشینه تحقیق

بخش پیشینه تحقیق شامل چهارچوب نظری و پژوهشهای مرتبط با مقاله می باشد. بدلیل اهمیت بروز بودن موضوعات مقالات و مباحث/مطالعات مطرح شده در مقالات، حداقل 3/2 منابع مورد استفاده در مقاله باید متعلق به سالهای 1380/2000 به بعد باشند.

3-روش تحقیق

بخش روش تحقیق در مطالعات زبان شناسی و آموزش زبان شامل توضیحات کامل و گویا پیرامون ابزار تحقیق، روش جمع آوری، استخراج و ارزیابی/تحلیل داده ها و مطالعات میدانی می باشد. در مطالعات ترجمه، رویکرد ترجمه باید بصورت کامل توسط نویسندگان توضیح داده شود.  

4-نتایج و بحث و بررسی

بخش نتایج بررسی باید منطبق با روش های تحقیق درج شده در بخش 3 و اصول و چهارچوب های نظری مقاله باشد.

5-نتیجه گیری

نتیجة نوشتار، در برگیرندة یافته‌های تحقیق، روشنگر مباحث و ارائه‌دهندة راهکارها می باشد.

فهرست منابع

تنظیم فهرست منابع و مآخذ،‌ به ترتیب الفبایی نام خانوادگی صاحبان آثار، خواهد بود

استفاده از شیوه ارجاعات APA در کلیه منابع فارسی و لاتین الزامی می باشد.

شیوة نگارش منابع:

v     استناد به کتاب:

نام خانوادگی، نام/حرف اول نام برای مقالات لاتین (سال انتشار). نام کتاب با حروف مورب. نوبت چاپ (درصورت چاپ متعدد). محل نشر: ناشر.

 

مثال انگلیسی:

Woods, R. & Wolfe, S. (2020). Rethinking Verb Second. Oxford: Oxford University Press.

مثال فارسی:

دهمرده، مهدی، نعمتی لیمایی، امیر و حسینی، سیده ریحانه (1394). زبان های خارجی در گذر تاریخ ایران (از آغاز تا امروز). تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی.

 

v     استناد به مقاله چاپ شده در نشریات:

نام خانوادگی، نام/حرف اول نام برای مقالات لاتین (سال انتشار). عنوان مقاله. نام نشریه و یا نام نشریة الکترونیکی با حروف مورب. دوره/شماره نشریه. شماره صفحات. تاریخ مراجعه به سایت نشریه برای نشریات الکترونیکی.

 

مثال انگلیسی:

Dahmardeh, M. & Dunbar, R. I. M. (2017). What Shall We Talk about in Farsi? Content of Everyday Conversations in Iran. Human Nature, 28(4), pp. 423-433.

 

مثال فارسی:

ولی پور، علیرضا و شریفی، شلیر ابراهیم (1398). بررسی تداخل زبانی-فرهنگی در کاربرد پایدارهای مقایسه‌ای. پژوهشهای زبانشناختی در زبانهای خارجی، 9(4) ،346-323.

 

v     استناد به یک فصل از کتاب:

نام خانوادگی، نام/حرف اول نام برای نویسندگان لاتین (سال انتشار). عنوان فصل. در نام خانوادگی/نام گردآورندگان، عنوان کتاب با حروف مورب. (شماره صفحات). نام شهر محل انتشارات: نام انتشارات.

 

مثال انگلیسی:

Wolfe, S. (2020). Rethinking Medieval Romance V2. In R. Woods, & S. Wolfe (Eds.), Rethinking Verb Second (pp. 281-304). Oxford: Oxford University Press.

 

 

 • استناد به منابع الکترونیکی/سایت های اینترنت:

نام خانوادگی، نام/حرف اول نام برای منابع لاتین (سال انتشار متن). عنوان متن. نشانی کامل سایت جهت بازیابی متن. (تاریخ دسترسی به متن).

 

Cook, V. (2020). What is applied linguistics? [Online] Available: http://www.viviancook.uk/Writings/Shorts/WhatisALl.htm (January 11, 2020).

 

 ه) وظایف سردبیر و اعضای هیئت تحریریه (Editorial Board responsibilities)

 • اختیار و مسئولیت انتخاب داوران و قبول یا رد یک مقاله پس از کسب نظر داوران بر عهده سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله است.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله بایستی از نظر حرفه ای صاحبنظر، متخصص و دارای انتشارات متعدد، و همچنین دارای روحیه مسئولیت پذیری، پاسخگویی، حقیقت جویی، انصاف و بی طرفی، پایبندی به اخلاق حرفه ای و رعایت حقوق دیگران  باشند و به صورت جدی و مسئولانه در راستای نیل به اهداف مجله و بهبود مداوم آن مشارکت نمایند.
 • از سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه انتظار می رود که یک بانک اطلاعاتی از داوران مناسب برای مجله تهیه و به طور مرتب بر اساس عملکرد داوران آنرا بروز نمایند.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه بایستی در انتخاب داوران شایسته  با توجه به زمینه تخصصی، سرآمدی، تجربة علمی و کاری، و التزام اخلاقی داوران اهتمام ورزند. همچنین انتظار می رود در صورت امکان به درخواست های مستدل و منطقی نویسندگان در مورد عدم داوری مقاله توسط داوران خاص، احترام گذاشته شود.
 • سردبیر مجله باید از داوری های عمیق و مستدل استقبال، از داوری های سطحی و ضعیف جلوگیری، و  با  داوری های مغرضانه، بی اساس یا تحقیرآمیز برخوردکند.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله باید نسبت به ثبت و آرشیو اسناد داوری مقالات به عنوان اسناد علمی، و محرمانه نگاه داشتن اسامی داوران هر مقاله اقدام لازم را انجام دهند.
 • تصمیم گیری در مورد پذیرش یا رد مقالات بایستی بر اساس ارزیابی نظرات تخصصی داوران و سنجش صحت آنها، و مستندات علمی و استدلال کافی انجام شده و اعمال نظر سلیقه ای، شخصی، صنفی، نژادی، مذهبی و غیره در آن راه نداشته باشد.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله موظف به اعلام سریع نتیجه تصمیم گیری نهایی در مورد پذیرش یا رد مقاله به نویسنده مسئول هستند.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله باید کلیه اطلاعات موجود در مقالات را محرمانه تلقی نموده و از دراختیار دیگران قراردادن و بحث درباره جزئیات آن با دیگران احتراز نمایند.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله حق ندارند قبل از انتشار مقاله، از داده ها یا مفاهیم جدید آن به نفع یا علیه پژوهش های خود یا دیگران یا برای انتقاد یا بی اعتبار سازی نویسندگان استفاده کنند. همچنین پس از انتشار مقاله، سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله مجاز به انتشار جزئیاتی فراتر از آنچه در مجله چاپ شده است نمی باشند. تنها استثنا در این رابطه بررسی موارد مرتبط با "رفتارهای غیر اخلاقی انتشاراتی و پژوهشی" توسط نویسندگان، در صورت وجود دلایل قابل قبول، می باشد.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله موظفند از بروز تضاد منافع (Conflict of interests) در روند داوری، با توجه به هرگونه ارتباط شخصی، تجاری، دانشگاهی و مالی که ممکن است به طور بالقوه بر پذیرش و نشر مقالات ارائه شده تأثیر بگذارد، جلوگیری  کنند.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله بایستی داوران را به دقت و اظهار نظر در مورد اصالت و عدم بروز تخلفات انتشاراتی وپژوهشی در مقالات ارسالی تشویق نمایند.
 • سردبیر مجله موظف است آثار متهم به عدول از اخلاق انتشاراتی وپژوهشی که توسط داوران یا به هر نحو دیگر گزارش می شود را با دقت و جدیت بررسی نموده و در صورت نیاز بر اساس بند "مراحل برخورد با رفتار غیراخلاقی انتشاراتی وپژوهشی" مندرج در این آیین نامه اقدام نماید.
 • سردبیر نباید با رد مقالات مورد اتهام یا مقالاتی که تخلف آنها محرز شده، مسئله را پایان یافته بداند و موظف است موارد را تا آخرین مرحله پیگیری نماید. در عین حال بایستی فرصت مناسب جهت پاسخگویی نویسندگانی که متهم به  "رفتار غیر اخلاقی انتشاراتی و پژوهشی" شده اند فراهم باشد.
 • سردبیر مجله موظف است نسبت به حذف سریع مقالات چاپ شده ای که مشخص شود در آنها "رفتار غیر اخلاقی انتشاراتی و پژوهشی" رخ داده است و اطلاع رسانی شفاف به خوانندگان و مراجع نمایه نمایی مربوطه اقدام نماید.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله موظفند نسبت به بررسی و چاپ سریع اصلاحیه و اطلاع رسانی شفاف به خوانندگان، برای مقالات چاپ شده ای که در آنها خطاهایی یافت شده است، اقدام نمایند.
 • از سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله انتظار می رود از چاپ نقدهای منطقی و قابل قبول از مقالات چاپ شده استقبال نمایند.
 • سردبیر و اعضاء هیئت تحریریه مجله باید به طور مستمر نظرات نویسندگان، خوانندگان، و داوران مجله در مورد بهبود سیاست های انتشاراتی و کیفیت شکلی و محتوایی مجله را جویا شوند. 

 

و) وظایف دفتر نشریه

وظایف دفتر مسئولیت ویراستاری و صفحه آرایی مقالات پذیرفته شده و نهایتا انتشار نسخه های چاپی و الکترونیکی مجلات شامل موارد زیر می باشد:

 • تعیین و اعلام شفاف سیاستهای انتشارتی خود به خصوص در رابطه با استقلال تصمیم گیری هیئت تحریریه، اخلاق انتشارتی، صیانت از مالکیت فکری و حق چاپ (Intellectual property and copyright)، تضاد منافع، وظائف نویسندگان، داوران ، سردبیر و هیئت تحریریه،  فرآیند داوری و تصمیم گیری، تقاضاهای تجدید نظر و شکایات، حفظ اسناد علمی فرآیند تصمیم گیری، حفظ اطلاعات نویسندگان و داوران، اصلاح یا حذف مقالات پذیرفته شده، و حل اختلاف بین شاکیان و متهمین به "رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی" 
 • تلاش در جهت ویراستاری، صفحه آرایی و چاپ مجله با بیشترین دقت و کیفیت و در کمترین زمان ممکن
 • حفاظت از اطلاعات شخصی نویسندگان ومحتویات و جزئیات مقالات به جز آنچه پس از پذیرش مقالات در مجله چاپ می شود، در حین داوری و پس از تصمیم‌گیری در مورد مقالات. تنها استثنا در این رابطه بررسی موارد مرتبط با "رفتارهای غیر اخلاقی انتشاراتی وپژوهشی" توسط نویسندگان، در صورت وجود دلایل قابل قبول، می باشد.
 • حفظ استقلال سردبیر و هیئت تحریریه مجله
 • ارائه آموزش های لازم به سردبیر، اعضاء هیئت تحریریه و داوران مجله جهت انجام شایسته مسئولیت‌های ایشان
 • تلاش در ارائه آموزش های لازم به نویسندگان مجله جهت بهبود کیفیت شکلی و محتوایی مقالات و رعایت شایسته اصول اخلاق انتشاراتی و پژوهشی
 • همکاری با سردبیر مجله در حفظ بالاترین سطح اخلاق انتشاراتی و پژوهشی در مجله و اطمینان از عاری بودن محتویات مجله از خطا و اشتباهات شکلی و محتوایی
 • همکاری با سردبیر مجله در بررسی گزارش‌های  "رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی" و ارائه مشاوره تخصصی به شاکیان و متهمین در صورت لزوم
 • بررسی درخواست های مربوط به استفاده از مطالب چاپ شده در مجله در انتشارت دیگر با ذکر منبع

 

ز) مراحل برخورد با رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی

 • دریافت مکتوب اتهام از سوی یک سازمان یا شخصیت حقیقی به وسیلة دفتر مجله
 • تشکیل  جلسه هیئت تحریریه مجله با حضور نماینده مرکز نشر دانشگاه و  بررسی اولیه اتهام
 • جمع آوری اسناد و ارزیابی آنها در صورت لزوم و  تهیة صورتجلسه مبنی بر وارد بودن یا نبودن اتهام
 • ارسال اتهام به نویسندگان مورد اتهام و درخواست پاسخ در مدت زمان مشخص شده
 • بررسی جواب متهمین در جلسه هیئت تحریریه مجله با حضور نماینده مرکز نشر دانشگاه و تصمیم گیری نهایی
 • ارسال تصمیم به شاکی و متهم به همراه پیشنهادهای تنبیهی در صورتی که اتهام  وارد تشخیص داده شود
 • اطلاع رسانی به بالاترین مقام پژوهشی سازمان محل فعالیت متخلفین