راهنمای نویسندگان

بسم الله الرحمن الرحیم

 

قابل توجه نویسندگان محترم
 نشریه دو زبانه پژوهشهای زبانشناختی در زبانهای خارجی در نظر دارد برای تسریع در ارسال مقاله به این نشریه در مرحله اول، مقاله به زبان فارسی را دریافت نماید. و پس از پذیرش مقاله از جانب داوران محترم نشریه، زبان دوم آن را دریافت می‌کنیم‌. بدیهی است در صورت عدم ارسال مقاله به زبان دوم بعد از پذیرش، از چاپ آن معذور می‌باشیم.

شیوه نامه و قالب جدید مقالات ارسالی

  نکته مهم: نویسنده ملزم به درج قدردانی از حامی یا تامین کننده اعتبار پژوهش می‌باشد.

راهنمای مرجع نویسندگان

 شایان ذکر است براساس رویکرد جدید مجله شیوه نامه نگارش نشریه برای ارسال مقالات بروزرسانی شده است و پذیرش مقالات منوط به اجرای این شیوه نامه می‌باشد.

فایل های ارسالی توسط نویسندگان

1- دانلود فرم تعهدنامه نویسندگان (دریافت فایل)

2-دانلود فرم تعارض منافع (دریافت فایل)

3-دانلود فرم مشخصات نویسندگان (دریافت فایل)

4-دانلود فایل اصلی بدون نام نویسندگان (دریافت فایل)

5-فایل اصلی به زبان دوم

نکته بسیار مهم:حداقل 5 مورد از منابع مقاله ارائه شده باید مربوط به 5 سال اخیر باشد.

راهنمای نویسندگان

 توجه:

فرهیخته گرامی، پس از مطالعه کامل راهنمای نویسندگان در ذیل، جهت تنظیم مقاله، از فایل word موجود در پایان همین صفحه استفاده بفرمایید.

 نوع مقاله

این مجله متن کامل تحقیق / مقاله اصلی، مطالعه موردی، روش‌شناسی، مقاله کاربردی، مقاله مفهومی و فنی را منتشر می‌کند.

 ارسال

ارسال به این مجله کاملاً آنلاین است. برای تهیه مقاله خود از دستورالعمل های زیر استفاده کنید. ارسال مقاله به این معنی است که اثر شرح داده شده قبلاً منتشر نشده است و برای انتشار در جای دیگر در دست بررسی نیست. تمام ارتباطات (اطلاع از تصمیم سردبیر و درخواست های تجدید نظر) از طریق ایمیل و از طریق صفحه اصلی نویسنده انجام می شود.

  قبل از شروع

اخلاق در نشر

خط مشی اخلاقی این مجله بر اساس دستورالعمل های کمیته اخلاق در نشر (COPE) است و با آیین نامه های رفتاری هیئت تحریریه کمیته بین المللی این مجله مطابقت دارد. خوانندگان، نویسندگان، داوران و ویراستاران باید پس از کار با این مجله از این سیاست های اخلاقی پیروی کنند. خط مشی اخلاقی این مجله موظف است تعیین کند که کدام یک از مقالات یا مقالات پژوهشی معمولی ارسال شده به مجله باید در شماره مربوطه منتشر شود. تصمیم انتشار بر اساس پیشنهاد داوران و اعضای هیئت تحریریه مجله است. خط مشی اخلاقی اصرار دارد که سردبیر میتواند در تصمیم گیری با سایر ویراستاران یا داوران مشورت کند. داوران لازم است مقالات پژوهشی را بر اساس محتوای ارسالی به صورت محرمانه ارزیابی کنند. داوران نیز به نویسندگان پیشنهاد می کنند که کیفیت مقاله پژوهشی را با نظرات خود بهبود بخشند. نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که کار تحقیقاتی ارسالی آنها اصل است و در جای دیگری به هیچ زبانی منتشر نشده است. قوانین و قراردادهای مربوط به حق چاپ باید توسط نویسندگان رعایت شود. هر نوع سرقت ادبی رفتار انتشاری غیراخلاقی است و غیرقابل قبول است. برای کسب اطلاعات در مورد این موضوع در انتشار و دستورالعمل های اخلاقی، لطفاً به http://publicationethics.org مراجعه کنید.

 پس از انتشار مقاله پذیرفته شده در شماره آنلاین و چاپی

هرگونه درخواست برای افزودن، حذف، یا تنظیم مجدد نام نویسنده در مقاله منتشر شده در یک شماره آنلاین، از همان خط مشی هایی پیروی می کند که در بالا ذکر شد و منجر به تصحیح می شود.

 کپی رایت / حق چاپ

مجلات باید نوع حق چاپی را که نویسندگان تحت آن کار می کنند، به وضوح مشخص کنند. پس از پذیرش مقاله، از نویسندگان خواسته می‌شود «قرارداد انتشار مجله ... را تکمیل کنند. یک ایمیل به نویسنده مربوطه ارسال می‌شود که دریافت مقاله را به همراه فرم «توافقنامه انتشار مجله» یا پیوندی به نسخه آنلاین این توافقنامه تأیید می‌کند

لزوم مجوز

برای بازتولید هر بخش قابل توجهی از اثر دارای حق چاپ، که هم به اهمیت مطالب و هم به مقدار مواد استفاده شده بستگی دارد، باید از ناشر مجوز گرفته شود. این شامل هر متن، تصویر، نمودار، جداول، عکس یا سایر مطالب از منابع منتشر شده قبلی است. اگر گزیده‌هایی از سایر آثار دارای حق نسخه‌برداری گنجانده شود، نویسنده (نویسندگان) باید از صاحبان حق چاپ (ناشر) اجازه کتبی بگیرند و منبع یا منابع را در مقاله ذکر کنند.

 عدم مجوز

حق چاپ فقط از مطالب اصلی (یعنی خلاقانه) محافظت می کند. به این ترتیب فقط از شکل خاص بیان یک اثر محافظت می کند و نه از ایده ها یا واقعیت های موجود در آن. آثار با مالکیت عمومی توسط حق چاپ محافظت نمی شوند و ممکن است بدون اجازه تکثیر شوند. با این حال، برای استفاده مجدد از نسخه نهایی قالب‌بندی‌شده، ویرایش‌شده و منتشر شده در موارد خاص، به دلیل اینکه متعلق به ناشر است، مجوز لازم است.

 توافق نامه نویسنده

برای انتشار کار پژوهشی نویسندگان، ناشران به حقوق انتشار نیاز دارند. برای مقالات دسترسی آزاد، ناشر از یک توافقنامه مجوز انحصاری استفاده می کند که در آن نویسندگان حق چاپ را در مقاله خود حفظ می کنند ...

 تغییرات در نویسندگی

پس از ارسال مقاله، نویسنده مسئول موظف است درخواستی را از طریق ایمیل برای افزودن یا حذف نویسنده یا تنظیم مجدد نام نویسنده مقاله ارسالی با رضایت و امضای همه نویسندگان ارسال کند. پس از پذیرش برای انتشار، هیچ درخواستی برای حذف یا اضافه کردن نویسندگان پذیرفته نخواهد شد.

 اسناد مشترک خلاق

به دیگران اجازه داده میشود مقاله را توزیع و کپی کنند بطوریکه استخراج ها، چکیده ها، و سایر نسخه های اصلاح شده، اقتباس ها یا آثار مشتق شده از مقاله (مانند ترجمه)، برای گنجاندن در یک اثر جمعی، متن یا داده کاوی مقاله، حتی برای مقاصد تجاری مجاز است  تا زمانی که به نویسنده یا نویسنده ها اعتبار می دهند و نویسنده را به عنوان تایید کننده اقتباس آنها از مقاله معرفی می نماید و مقاله را به گونه ای تغییر نمی دهند که به افتخار یا شهرت نویسنده لطمه وارد شود. جزئیات بیشتر در:

Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY-NC 4.0)

تضاد منافع

از نویسندگان درخواست می شود که مشخص کنند آیا تضاد منافع های قریب الوقوع وجود دارد یا خیر. اگر سازمانی هر گونه منافع مالی را در نتیجه مطالعه برای خود لحاظ کند، از نویسندگان درخواست می شود تا اظهارنامه ای ارائه دهند که به تمام داده های مطالعه دسترسی کامل داشته باشد و مسئولیت کامل یکپارچگی داده ها و دقت تجزیه و تحلیل داده ها را بر عهده بگیرد. . کلیه مطالعات (در صورت لزوم بر اساس نوع و موضوع)، باید توسط کمیته اخلاق مربوطه/ هیئت بررسی مؤسسه / مؤسسات مربوطه تأیید شود. نویسندگانی که مایل به اضافه کردن شکل‌ها، جداول، یا متن‌هایی هستند که قبلاً در جای دیگری منتشر شده‌اند، باید از صاحب یا صاحبان حق نسخه‌برداری برای هر دو فرمت چاپی و آنلاین مجوز بگیرند و شواهدی مبنی بر اعطای چنین مجوزی در هنگام ارسال مقالات خود درج کنند. هر گونه مطالبی که بدون چنین شواهدی دریافت می‌شود، به‌عنوان منبع نویسندگان فرض می‌شود. توافق نامه انتقال حق چاپ توسط نویسنده مربوطه، پس از پذیرش نسخه خطی، به نمایندگی از همه نویسندگان، برای انتشار به امضا می رسد تا از نظر قانونی در قبال اخلاق و سیاست حفظ محرمانگی مجله مسئولیت داشته باشد. نویسندگان در اسرع وقت از تصمیمات مربوط به مناسب بودن مقالات خود برای چاپ در مجله مطلع خواهند شد. هنگامی که مقاله برای چاپ پذیرفته شد، کپی ویرایش و تایپ می شود و پس از آن اطلاعات دسترسی به مدارک صفحه برای تصحیح به نویسنده مربوطه ارسال می شود. به غیر از تصحیح اشتباهات تایپی، در این مرحله نمی توان تغییراتی ایجاد کرد. مطالب ارسالی ممکن است برای درج در نظر گرفته شود اما قابل بازگرداندن نیست و سردبیران مجله در صورت لزوم در هر مرحله ای حق پذیرش یا رد هر مقاله ای را برای خود محفوظ می دارند.

اطلاعات بیشتر درباره فرم افشای تعارض منافع را می توانید در آدرس زیر بیابید:  ...

  فصلنامه علمی ....، نشریه‌‌ای میان رشته ای است که سالانه چهار شماره از آن منتشر می‌‌شود و شرایط پذیرش مقاله در آن به شرح ذیل است:

 1- ویژگی‌های کلی مقاله

 •  مقاله باید نتیجة تحقیقات نویسنده (نویسندگان) باشد.
 • مقاله نباید در نشریة دیگری منتشر شده باشد و تا اتمام داوری نیز نباید به مجلة دیگری فرستاده شود.
 •  تمامی مقالات پس از ارسال به کارشناسان، توسط سیستم همیاب مشابهت یابی شده و با توجه به درصد تشابه گزارش شده، مقالات تعیین تکلیف اولیه می گردند. لذا از پذیرش اولیه مقالاتی که گزارش مشابهت یابی آن ها بالای 35 % می باشد، معذور خواهیم بود.
 • چاپ مقاله منوط به تأیید نهایی هیئت تحریریه است.
 • پذیرش مقاله برای چاپ، پس از تأیید هیئت داوران به آگاهی نویسنده خواهد رسید.
 • مسئولیت مطالب و محتوای مقاله بر عهدة نویسنده مسئول است. نویسندۀ مسئول برای ارسال هر مقاله باید فرم تعهدنامۀ چاپ مقاله و همچنین فرم تعارض منافع را از سایت دانلود و پس از تکمیل، ارسال نماید.
 • ویراستار مجله در ویرایش ادبی و فنی مقاله بدون تغییر محتوای آن آزاد است.
 • حجم مقاله به‌هیچ‌وجه نباید بیش از بیست صفحه شود.
 • نام کامل نویسنده، مرتبة علمی، گروه، دانشکده، دانشگاه محل تدریس یا تحصیل، رایانامه، شمارة تلفن نویسنده در صفحة جداگانه‌ای ضمیمه شود.
 • ارسال مقاله تنها از طریق سامانة فصلنامه این مجله در سامانۀ نشریات دانشگاه فنی و حرفه ای به نشانی ...  امکان‌‌پذیر است (برای این کار ابتدا باید در سامانه ثبت‌نام کنید).

 4-1            ارجاع داخل متن

به شیوه APA 7th:

 • نام خانوادگی مؤلّف یا نویسنده مسئول، تاریخ نشر اثر: صفحه یا صفحات. نیازی به نوشتن «ص» برای شمارة صفحات نیست. همچنین اعداد از راست به چپ نوشته شوند؛ مثل (122- 136)
 • متن ارجاعی (نقل‌قول مستقیم) باید داخل گیومه و نشانی آن به‌ترتیب گفته‌شده، داخل پرانتز قرار گیرد؛ مثل (سیف، 1368: 426).
 • اگر در متن به چند اثر از یک نویسنده ارجاع داده شود، هر کدام از آن آثار بر مبنای تفاوت تاریخ نشر تفکیک می‌شود و در منابع پایانی، با نام اثر مشخص خواهد شد.
 •  در صورتی ‌که به دو اثر چاپ‌شده از یک مؤلّف در یک سال ارجاع داده شود، لازم است ابتدا در منابع پایانی، با نوشتن «الف» و «ب» در کنار سال چاپ، آن‌ها را از هم متمایز کنید و سپس در منابع داخلی، بعد از نام خانوادگی مؤلّف، سال چاپ به همراه «الف» یا «ب» نوشته شود؛ برای مثال (حسینی، 1389 الف: 26)
 • کلیه ارجاع دهی های درون متنی باید به زبان فارسی نوشته شوند و در صورت ارجاع دهی به منبع خارجی، از معادل فارسی آن استفاده شده و بلافاصله نام لاتین آن بصورت پی نوشت در پایین همان صفحه قید شود.

 4-2          ارجاع پایانی منابع به شیوه APA 7th:

 4-2-1 ارجاع به کتاب

-         نویسنده یا نویسندگان. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال انتشار کتاب (در پرانتز).

-         عنوان کتاب (با حروف کج).

-         نوبت چاپ (در پرانتز)، اگر غیر از اول باشد.

-         ناشر

-         DOI برای کلیه آثاری که دارای یک DOI هستند، صرف نظر از اینکه از نسخه آنلاین استفاده کرده اید یا از نسخه چاپی استفاده کرده اید.

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

 مثال:

[1] Heywood, J. B. (2018). Internal Combustion Engine Fundamentals (2nd ed.). McGraw Hill.

 4-2-2 ارجاع به مقالات مجله

-         نویسنده یا نویسندگان. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال انتشار مقاله (در پرانتز).

-         عنوان مقاله.

-         عنوان مجله (با حروف کج).

-         دوره مجله (با حروف کج).

-         شماره مجله در پرانتز (بدون حروف کج).

-         دامنه صفحه مقاله.

-         DOI یا URL

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

  مثال:

 [2] Nasiri, S., Rahimi Asiabaraki, H., & Razaghi, E. (2021). The Effect of Multi-size Valve on Improvement of Swirl Flow for Gas-based EF7 Engine. Karafan Quarterly Research Journal, 17(4), 117-132.

4-2-3 ارجاع به مقاله‌ کنفرانس

-         نویسنده یا نویسندگان مقاله. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال و تاریخ برگزاری کنفرانس (در پرانتز)

-         عنوان مقاله (با حروف کج)

-         عنوان کنفرانس

-         محل برگزاری

-         DOI یا URL

-        سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

  مثال:

 [3] Maddox, S., Hurling, J., Stewart, E., & Edwards, A. (2016, March 30-April 2). If mama ain't happy, nobody's happy: The effect of parental depression on mood dysregulation in children. Southeastern Psychological Association 62nd Annual Meeting, New Orleans, LA, United States.

  4-2-4 ارجاع به پایان‌‌نامه

-         نویسنده. نام خانوادگی به همراه اولین حرف نام

-         سال (در پرانتز).

-         عنوان (با حروف کج).

-         سطح پایان نامه یا رساله [در براکت].

-         دانشگاه، همچنین در [براکت] مستقیماً بعد از سطح پایان نامه، به عنوان مثال [رساله دکتری، دانشگاه ویکتوریا]

-         نام پایگاه داده یا بایگانی

-         آدرس اینترنتی

-         سطر اول هر نقل قول تنظیم می شود. هر خط بعدی 5-7 فاصله دارد.

 توجه: شرح "رساله دکترا" یا "پایان نامه کارشناسی ارشد" و به دنبال یک ویرگول، نام موسسه اعطا کننده مدرک را وارد کنید. این اطلاعات را پس از عنوان رساله یا پایان نامه در براکت قرار دهید.

  مثال:

[4] Mosek, E. (2017). Team flow: The missing piece in performance [Doctoral dissertation, Victoria University]. Victoria University Research Repository. http://vuir.vu.edu.au/35038/

 

[5] Tsao, S.-F. (2016). Associations between consumption of fruits and vegetables among older consumers and farmers market shopping [Master’s thesis, University of Kentucky]. UKnowledge. https://uknowledge.uky.edu/foodsci_etds/47/